סיקור ספר: "המטופלת השקטה" מאת אלכס מיכאלידס

אני יושבת לכתוב את הביקורת מיד עם סיום קריאת הספר. ואני יכולה לתאר אותו במילה אחת בלבד – וואו. במבט ראשון כשראיתי את הספר בחנות, הספר קפץ לי מיד בשל היותי מטפלת באמנות וכמטופלת בעברי. הכורסה על הכריכה המחכה למטופל הבא שישב עליה, הכותרת שכמובן החזירה אותי לטיפולים בעבר ובהווה עם מטופלים שקטים (אין קשר בין ניסיוני האישי בטיפול לבין עלילת הספר) וכמובן הביקורות המעולות הכתובות בכריכה האחורית.
כמובן שלקחתי אותו מיד.
אני מודה שהתמהמהתי בהתחלה בקריאת הספר, הרי יש לי שני מדפים עם למעלה מ-30 ספרים שעדיין לא קראתי, אבל המטופלת השקטה המשיך להדהד ולקרוא לי שאפתח אותו. וברגע שפתחתי אותו – נשאבתי פנימה.

אלישה ברנסון היא אמנית מפורסמת שיום בהיר אחד יורה בבעלה בלי סיבה מוסברת, ומאותו הרגע נדמה פיה. בעקבות האירועים, אלישה הופכת לדמות ידועה לשמצה בלונדון, היא מוסתרת מהציבור בבית חולים פסיכיאטרי, ומקבלת את השם "המטופלת השקטה".
תיאו פייבר הוא פסיכולוג משפטי שהתחיל לעבוד בבית החולים בו מאושפזת אלישה, ומהר מאוד נמשך אל סיפורה. לכן, החליט לצאת למסע אחר גילוי האמת מאחורי רצח בעלה של אלישה, תוך כדי הניסיון לגרום לאלישה לדבר.

כשקראתי את הספר הרגשתי שאני עוברת קורס מואץ של מבוא לפסיכולוגיה למתחילים, עם מושגים מקצועיים המוכרים לכל איש טיפול כמו "העברה והעברה נגדית", וכמובן הזכרת פסיכואנליטיקאים כמו ביון וויניקוט.
מעבר להצצה אל עולם הטיפול הקרוב אלי, הטוויסטים בעלילה עד הרגע האחרון, העלילה המורכבת משתי עלילות במקביל – הם אלו שהופכים את הספר לכל-כך מוצלח בעיני. מעבר לכך שהספר מרתק, הוא כתוב בשפה זורמת ולא כבדה, שאפשרה לי לקרוא אותו בסופשבוע אחד – עד כדי כך היה לי קשה לעזוב את הספר.

אני ממליצה עליו לאוהבי ז'אנר המתח, ואם מישהו מחפש הצצה אל עולם הטיפול, יש כאן הצצה נהדרת אל עולמו של המטפל, המטופל והמטפל כמטופל. כמטפלת בעצמי הרגשתי שאני מבינה יותר לעומק את מחשבותיו של תיאו, והבנתי את האינטרסים שלו לחקור את האמת על מנת לעזור למטופלת שלו.
האם הוא הצליח? תצטרכו לקרוא ולברר בעצמכן.

האם קראתן את "המטופלת השקטה"?
אשמח לשמוע מה חשבתן על הספר בתגובות למטה ☺