כל הדרכים מובילות לרומא – מדריך כללי

כל הדרכים מובילות לרומא – "מינימון" ברומא: מדריך כללי

במהלך חיי טיילתי במספר מדינות בעולם וראיתי אינספור ערים יפות יותר ויפות פחות. אבל ברומא באמת התאהבתי. ביקרתי בה לראשונה בספטמבר 2011 עם סבתי, ולאחר כמה שנים באוגוסט 2016 התמזל מזלי לחזור אליה בשנית עם עפרי. עבורו זו היתה הפעם הראשונה בעיר הקסומה הזו, וקיבלתי את ההזדמנות להציג לו אותה כפי שאני רואה אותה – כמוזיאון אחד גדול.
עפרי הוא חובב כדורגל גדול, ובמיוחד של הליגה האיטלקית, והוא תמיד אמר שכשנגיע לאיטליה זה יהיה רק לטורינו (שם משחקת הנבחרת של יובנטוס, מסתבר). ובכן, לא הגענו אל טורינו ולא ראינו כדורגל, אך הוא נהנה מהעיר לא פחות ממני, ואמנם תכננתי בזמנו טיול די מקיף בשביל 5 ימים, אך בזכותו ראיתי אתרים שלא הספקתי בביקוריי הקודמים.
ולמה אני מדברת על ביקוריי הקודמים בעיר? משום שכאשר דיברנו על חופשה קטנה אחרי החתונה, "mini-moon" כמו שקוראים לזה היום, חשבתי הרבה על היעד אליו אני רוצה להגיע. מקום יפה, מהנה, בו נוכל לנוח אחרי תקופה מאוד לחוצה בחיינו. הוא הציע מקומות שבהם עוד לא היינו, אך בתור פריקית של תכנון טיולים, ידעתי שלא באמת אוכל לנוח ביעד חדש. ולכן, חשבתי על יעדים בהם ביקרנו בעבר, ונהנינו בהם מאוד, ושנשמח לחזור אליהם ולבקר רק באתרים מסוימים שמאוד אהבנו, ואולי אחד-שניים חדשים שלא הספקנו בפעם הקודמת. אך הפעם נטוס בלי הלחץ שמלווה כל חופשה שלנו – התחושה שחייבים להספיק כמה שיותר (AKA – FOMO). וכמובן שהאוכל יהיה טוב.
אני חייבת להודות כבר עכשיו שעפרי ואני זוג של אכלנים בררניים. אמנם אנחנו לא אוכלים כל דבר, אבל לפחות את מה שאנחנו כן אוכלים, אנחנו רוצים לאכול במסעדה טובה, כמו כל אחד. וברומא – זו לא בעיה למצוא מסעדה טובה.

וכך נפלה ההחלטה לחזור לרומא.
טסנו כשבועיים אחרי החתונה, בין החתונה שלנו לבין החזרה שלי ללימודים, לחופשה קצרצרה של 4 ימים. ולכן, המדריך הבא יכלול אינפורמציה משולבת מכל 3 הטיולים שלי ברומא. כשתראו תמונות בהן מזג האוויר שונה לחלוטין בין אחת לשניה – תבינו למה. ב-2011 ו-2016 החודשים היו אוגוסט וספטמבר. חום אימים כמו בישראל. ובביקורנו האחרון באוקטובר 2018, הגענו לאחר סופה שכללה שטפונות והצפות. התמזל מזלנו ובזמן שהותנו היה גשם רק ליומיים ורוח סוערת באחד הימים, אך רוב הזמן מזג האוויר היה קריר ונעים.

לאחר שלושה ביקורים שונים, אני כאן כדי לשתף בידע שצברתי במהלך השנים על העיר הכי יפה וקסומה באירופה בעיני. ידע זה הוא שימושי לכל מי שמתכננת את ביקורה הראשון ברומא, ואני מקווה שיעזור לכן לתכנן את חופשתכן, ובמידה מסוימת גם את התקציב, בהתאם. קריאה נעימה.

תחבורה

 • הגענו אל שדה התעופה פיומצ'ינו – ליאונרדו דה ווינצ'י משם אסף אותנו נהג שחיכה לנו מטעם דירת ה-Airbnb שלנו. אופציה זו היא לא זולה, ועלתה לנו 45 יורו לכל כיוון, אך מאחר והיינו בחופשת המינימון שלנו, החלטנו להתפנק.
 • בביקורנו הקודם בחרנו באופציה הזולה יותר, בהרבה יותר, ולקחנו אוטובוס מהרציף הנמצא מחוץ לשדה התעופה. הנסיעה באוטובוס, כיאה לאוטובוס, ארכה כשעה וההמתנה לאוטובוס פנוי גזלה מזמננו כשעה נוספת. באותה תקופה לא היה לנו אכפת לחכות, משום שהגענו אל רומא עם תקציב דל ופשוט שמחנו שאנחנו בכלל שם. אני לא זוכרת בדיוק את המחיר, אך הנסיעה עלתה לנו פחות מ-10 יורו הלוך וחזור. כשחיפשתי עבורכן אינפורמציה על הנסיעה באוטובוס כיום, המידע לא היה זמין, ולכן במידה והעלות השתנתה, צר לי שאיני יכולה לספק לכן מידע מדויק. אך מה שבטוח – האוטובוס הוא האופציה הזולה ביותר.
  האוטובוס לקח אותנו עד לתחנת טרמיני, תחנת הרכבת המרכזית של רומא, אשר ממנה ניתן לקחת אוטובוס, רכבת, מטרו ומוניות לכל יעד שתרצו בעיר.
 • אופציות נוספות אשר לא יצא לי להיעזר בהן, הן:
  1. רכבת ישירה פיומיצ'ינו- טרמיני. נסיעה זו לוקחת 32 דקות והכרטיס עולה 14 אירו.
  2. רכבת פרברית שעוברת במספר תחנות ועוצרת בתחנת הרכבת של מזרח רומא הנקראת – רומא טיבורטינה. נסיעה זו לוקחת 48 דקות וכרטיס עולה 8 אירו. (התחנות בהן הרכבת עוצרת בתוך רומא נקראות: Roma Tuburtina, Roma Trastevere, Roma Ostiense, Roma Tuscolana. אם מקום הלינה שלכן נמצא בקרבת אחת מתחנות אלה, זו האופציה העדיפה עבורכן).
  3. מונית ישירה משדה התעופה – הנסיעה במונית עולה כיום כ-48 יורו, אך צריך להיזהר מנהגי המונית מאחר ויש כאלה המנסים לעקוץ תיירים ולדרוש מחירים מופקעים. היו זהירות.
 • PASS ROMA הוא כרטיס נסיעה משולב בתוך העיר, הכולל בתוכו נסיעות במטרו, באוטובוסים ובחשמליות (Tram). הכרטיס ניתן לרכישה לפי כמות מסוימת של שעות 24/48/72 ואפילו כרטיס חודשי במידה והחופשה שלכן בעיר היא ארוכה במיוחד. אנחנו רכשנו לכל אחד שני כרטיסים של 48 שעות והעלות של כל אחד מהכרטיסים היתה 28 יורו, סה"כ 56 יורו לארבעה ימים לאדם. העמדה בה ניתן לרכוש את ה-ROMA PASS נמצאת בתוך השדה, כאשר יוצאים מאזור קבלת הפנים ופונים ימינה, אתן תראו את המקום משמאלכן עם השילוט המתאים.
  אתן וודאי תוהות למה הכרטיס הזה בכלל שווה אם המחיר שלו כל כך יקר. ובכן, ראשית הוא כולל את כל אמצעי התחבורה הציבורית בעיר, ושנית ניתן להיכנס עם הכרטיס בחינם לאחד עד שניים (תלוי במספר ימי הכרטיס) מהאתרים המרכזיים של רומא, ואפילו להנות מתור מקוצר. למשל, בחופשתנו הקודמת עמדנו בתור המקוצר לקולוסיאום, אשר אליו מגיעים תיירים רבים בכל ימות השנה מאחר והוא אתר מורשת היסטורי ואחד המפורסמים בעיר.
  מוזיאונים אשר נכנסנו אליהם בחינם היו ארמון ברבריני וגלריה קורסיני. קחו בחשבון שכל אתר עולה בסביבות ה-10 יורו, וכשאתן מורידות את הסכום של האתרים אליהן נכנסתן ב"חינם" מהסכום הכולל של הכרטיס, אתן מבינות שהכרטיס בעצם הרבה יותר משתלם. את הרשימה המלאה של האתרים הכלולים בכרטיס ניתן למצוא ברשת בעת תכנון נסיעתכן, והסברים מורחבים על השימוש בכרטיס בעלון מקופל המצורף ברכישת הכרטיס.
  חשוב מאוד לזכור לתקף את הכרטיס, לפני או בעת עלייתכן על האוטובוס/מטרו/חשמלית במכונות המיועדות לכך, על מנת להימנע מקנס. 
 • במידה ואתן מתכננות לטייל בעיקר עם הרגליים (שזו, אגב, הדרך הטובה ביותר לחוות את העיר), ניתן לרכוש כרטיס יומי לנסיעה באוטובוס, מטרו וחשמלית בתוך העיר שעלותו 1.5 יורו והכרטיס תקף למשך 75 דקות. ניתן לרכוש גם כרטיס יומי לכל קווי התחבורה הציבורית בעיר שעלותו היא 7 יורו למשך 24 שעות. את הכרטיס אפשר לקנות בתחנות מטרו, בתחנות מידע לתיירים או בדוכני העיתונים. 
 • במידה ובאתן לרומא לתקופה ממושכת, ורציתן לרענן את הטיול עם יציאה מהעיר ולטייל באזורים אחרים, רחוקים או קרובים, אתן יכולות לקחת רכבת מתחנת הטרמיני.
  כמו שציינתי, הטרמיני הוא התחנה המרכזית של רומא, ואליו מגיעים כל אמצעי התחבורה הציבורית השונים. משם, ניתן לקחת רכבת מהירה או פרברית אל יעדים שונים באיטליה, ולהנות עוד ממה שלמדינה היפה הזו יש להציע לכן. בטיול הראשון שלי ברומא נסעתי אל פירנצה באמצעות רכבת מהירה, ומאחר ובאותה נסיעה נסענו ליום אחד בלבד, העדפנו להשקיע את הכסף ברכבת מהירה ולהנות מפירנצה עד כמה שאפשר ביום אחד ארוך. בחופשה הנוכחית, עפרי ואני לקחנו רכבת פרברית אל טיבולי (לינק לפוסט), אשר נמצאת כשעה מחוץ לרומא.
  את הכרטיסים לרכבות היוצאות מהעיר ניתן לקנות בקופות ובמכונות העצמאיות הנמצאות במתחם הטרמיני. אני ממליצה לגשת לקופות ולדבר עם קופאי, מאחר והוא ייתן לכן את כל האינפורמציה החשובה לכן כתיירות (כמו היכן מתקפים את הכרטיס), ובנוסף זוהי האופציה הבטוחה ביותר להימנע מגנבה.
  למה אני מתכוונת בזה? בכל יעד אליו הגעתי תמיד הזהירו אותי מגנבים ולכן אני תמיד הולכת עם תיק המופנה כלפי קדמת גופי ולא על הגב. ברומא, הטרמיני הוא אחד היעדים הפופולאריים לפגוש בו גנבים. הם נראים כאנשים נחמדים המציעים לך עזרה כשאת מסתבכת עם המכונה העצמאית, ומציעים לעזור לך עם האשראי או המזומן, וברגע שאת סומכת עליהם שהם באמת אנשים תמימים הבאים לעזרתך – הם בורחים עם הכסף שלך. דרך נוספת שלהם היא לאתר תיירים אבודים עם מזוודות אשר אינם יודעים לאיזה כיוון ללכת בטרמיני (מאחר והטרמיני היא תחנה מאוד גדולה, ויכולה בהחלט לבלבל תיירים המבקרים בה לראשונה), ולהציע ללוות אותם "בכיוון הנכון", אך בעצם מובילים אותם למסדרון קטן עם מעלית, ושם מתכננים לשדוד אותם כשהם חסרי אונים. נשמע דרמטי? זה בדיוק מה שכמעט קרה לי עם סבתי, אך היינו ערניות מספיק בשביל לזהות את הסיטואציה. אז שימו אקסטרה לב כשאתן שם, ובכל מקום.
 • Google Maps – המדריך הרגלי הכי טוב שיש ☺. 

לינה

עפרי ואני בחרנו בדירת Airbnb אשר קרובה לתחנת הטרמיני. בעקבות ביקוריי הקודמים בעיר החלטתי שהפעם נלון בקרבת הטרמיני מאחר וממנה ניתן להגיע אל כל יעד בעיר. אני לא אפרט על הדירה מאחר ולא היינו מרוצים ממנה, אך לגבי המיקום חשוב לציין שהשכונה של אזור הטרמיני נחשבת לפחות בטוחה. הדירה שלנו מוקמה יחסית במקום בטוח, ובקרבת הדירה מצאנו הרבה מסעדות וצרכניות. כאשר בוחרים דירה או חדר במלון, התשלום הוא אמנם מראש דרך האתר ממנו בוצעה ההזמנה, אבל ברומא ישנם מיסים מקומיים אשר על התיירים לשלם במזומן בעת הגעתם אל מקום לינתם. התשלום הוא נמוך מאוד, כ-3 יורו ליום לאדם ללילה, אך הוא הכרחי.
הגישה הכללית שלנו לבחירת מקום לינה, היא למצוא מקום הקרוב לאטרקציות מסוימות או לתחבורה ציבורית, ושהמחיר יהיה בהתאם לתקציב. מאחר וחופשה ברומא היא חופשה אורבנית ולא בטן-גב, לא היה לנו חשוב למצוא מלון מפנק לבלות בו את זמננו, אלא מקום להניח בו את הראש, להתקלח ולאכול ארוחת בוקר. במכולת הקרובה קנינו מצרכים לארוחות הבוקר וכרטיסי סים למכשירים הסלולריים שלנו.

כרטיס סים

אם אתן לא מעוניינות ברכישת כרטיס סים, ישנו Wi-Fi חופשי בהרבה מאוד מסעדות ואטרקציות, אך הוא יכול להיות איטי מאוד בשל תעבורה גבוהה של משתמשים. אם אתן מאלו שקונות כרטיס סים מקומי ולא עושות חבילה דרך רשת הסלולר שלכן בארץ – המידע הבא הוא בשבילכן.
כרטיס סים ניתן לקנות בחנויות של רשתות הסלולר המקומיות, בחנויות סלולר ואפילו במכולת השכונתית. אם אתן חייבות להתחבר מיד לעולם – אתן מוזמנות לקנות כרטיס סים בשדה התעופה באחת מהחנויות ועמדות רשתות הסלולר השונות, ולרכוש את כרטיס הסים לפי דאטה מסוימת, אך במחיר מופקע של כ-35 יורו. מאידך אם אתן סבלניות יותר, אתן יכולות לחכות עוד קצת, ולחפש אחר המקום בו ניתן להשיג את אותו המוצר בדיוק אך במחצית המחיר.
בעיר, ניתן למצוא מכולות רבות, כמו זו שבה אנו מצאנו את הכרטיס שלנו בעלות של 15 יורו, ולהנות מגלישה חופשית באינטרנט במשך חודש (אין פחות מזה), בלי הפחד לעבור את הכמות המותרת לפי החבילה שרכשת בארץ. בנוסף, בכל מקום יפעילו עבורכן את הכרטיס כך שלא תאלצי להסתבך עם התהליך הטכנולוגי והשפה.
עפרי הוא הצד הטכנולוגי בקשר שלנו, והוא האחראי על מציאת כרטיסי הסים, ולפני כל חופשה הוא מברר על חנויות בהן ניתן לרכוש את הכרטיסים, ומה העלות שלהם. במהלך היום הראשון לחופשה בעת שיטוטנו בעיר, הוא בודק גם חנויות קטנות ומכולות בהן ניתן לרכוש את הכרטיס בעלות נמוכה יותר. חשוב להצטייד בדרכון על מנת לרכוש את הכרטיס, כחלק מהנהלים של רכישתו.
מאחר והמוצר הוא אותו המוצר בכל מקום, אנו לא רואים סיבה לקנות במחיר הגבוה ביותר את הסים, ומעדיפים לחכות כמה שעות בכדי "להתחבר לעולם". 

אוכל

ברומא אי אפשר ליפול עם האוכל. כמעט. האוכל האיטלקי כל כך טעים, שאם הייתי צריכה לבחור מדינה בה אני רוצה לחיות לפי האוכל – זו תהיה איטליה. אני מכורה לפיצות ופסטות ויכולה לחיות על אוכל זה בלבד לשארית חיי.
האוכל אמנם טעים ברומא, אך חשוב שתדעו את הדבר הבא; בעוד אצלנו בישראל רוב המסעדות לא כוללות בהן את תשלום הטיפ בחשבון, באיטליה ניתן להבחין בשורה נוספת בתחתית החשבון, אליה התיירים לא תמיד שמים לב בשל מגבלת השפה. באיטליה נהוג להוסיף תשלום הנקרא "coperto" במסעדות מסוימות ובאחרות ייקרא "servizio", אשר מאלץ את הלקוח לשלם בין 1-3 יורו לאדם על השירות, הלחם המוגש בתחילת הארוחה (גם אם לא הזמנתן לחם) ולעתים אפילו על השולחן הערוך. לעתים יתווסף הלחם כתשלום נוסף כ-"pane", אך במידה ואתן לא אוכלות לבד, התשלום על הארוחה עלול להתייקר משמעותית בהתאם לכמות האנשים שסועדים אתכן. בכדי להימנע מתשלום מופקע, מומלץ להביט מראש בתפריט המסעדה לפני הישיבה בה, על מנת לבדוק את המחיר לאדם על השירות במסעדה, ובמידה והמידע אינו מצוין בתפריט תמיד אפשר לשאול את המלצרים.
באופן כללי באיטליה לא משאירים טיפים למלצרים, אך כאשר נהנינו במיוחד מהשירות והאוכל, עיגלנו כלפי מעלה את החשבון, כי במקומות מסוימים באמת הגיע להם.
נקודה נוספת למחשבה בנוגע למחיר המנות וה-coperto, ככל שתהיו קרובות יותר לאתר תיירותי – המחיר למנה יהיה יקר יותר בהתאם לקרבה. מאידך, ניתן למצוא מסעדות בקרבת האתרים אשר מחירן זול משמעותית רק בשל העובדה שמיקומן בסמטה צדדית.

מלכודות תיירים קיימות גם בתחום האוכל באיטליה. במקומות מסוימים ניתן להבחין במלצריות העומדות מחוץ למסעדות ומחלקות עלונים המפרסמים את המסעדות בהן עובדות, ומציעות מחירים מוזלים על מנות מסוימות. במקרה הזה המשפט "לשלם בזול זה לשלם ביוקר" מתאים כמו כפפה ליד, כי המנה אולי זולה, אבל היא תהיה הרבה פחות טעימה ואפילו יותר קטנה מאשר אם הייתן בוחרות ללכת למסעדה יותר איכותית – ולא חסרות כאלו ברומא, ואז תמצאו את עצמכן קונות עוד אוכל במסעדה אחרת או בדוכן קרוב.

שופינג

אם אתן מעוניינות ביום קניות מרוכז בקניון – רומא היא לא היעד, מאחר ואין בעיר קניונים מרוכזים, אלא רחובות בהם תמצאי את מיטב החנויות. במידה ואתן עדיין חפצות במסע קניות בקניון סגור כדי להימנע מגשם שוטף או פשוט לברוח מהחמסין, ישנם מספר מרכזי קניות הנמצאים מחוץ לעיר. 

ברומא ישנם שני רחובות מרכזיים בהם ניתן לעשות שופינג כגון Via del Corso בו תוכלי למצוא חנויות כגון H&M  ו- ZARA, וישנו רחוב Via Condotti בו תעשי בעיקר Window Shopping מאחר וזהו הרחוב של מותגי היוקרה. הרחוב מתחיל בסמיכות למדרגות הספרדיות ב- Piazza di Spagna ושם ביקרתי לראשונה בחנות יוקרה – Gucci. החנות נראית כמו מוזיאון, ולהפתעתי היתה עמוסה בלקוחות. שמתי לב לאדיבות של המוכרים בחנות, וסך הכל להסתובב בחנות כזו נראה מאיים בהתחלה, במיוחד למישהי שלא רגילה להיכנס לחנות שכל מוצר בה עולה מאות יורו +++, אבל זו היתה חוויה אנתרופולוגית מעניינת וחיובית ביותר.

החזר מס

חשוב לזכור, שכאשר קונים מעל סכום מסוים (באיטליה הסכום הוא 150 יורו) מומלץ לבקש טפסים של החזרי מס. כמובן שצריך לזכור להביא גם את הדרכון בכדי שהחנות תוכל למלא את הפרטים שלכן בטפסים שלהם. כשאתן חוזרות לארץ, אל תשכחו להביא אתכן את הטפסים בתיק היד, כשהם מלאים(!). בפיומצ'ינו התהליך של החזר המס עובד כך – קודם כל עושים צ'ק אין של המזוודות, ובמידה והרכישות עליהן אתן מבקשות החזר מס נמצאות במזוודה שאתן שולחות למטוס, עליכן לקחת אתכן את המזוודה לעמדה של החזר המס הנמצאת בקרבת מקום. שם הפקיד יבקש את הטפסים שלכן, וכנראה יבקש לראות את הרכישות שלכן. במקרה שלי לא ביקשו לראות אותן, וטוב שכך משום שכל האיפור שקניתי ב-Sephora היה מאורגן בצורה מסודרת כדי שלא יישבר במהלך הטיסה ☺. לאחר מכן הפקיד ייקח מכן את המזוודה ויישלח אותה לארץ.


לאחר התהליך של שליחת המזוודות ובדיקת התיק האישי ישנו דיוטי פרי – אל תיקנו בו אלא אם כן נתקלתן במוצר שאתן לא מוכנות לוותר עליו, משום שלאחר החתמת הדרכון ישנו דיוטי פרי נוסף – והוא הרבה יותר שווה! בדיוטי פרי כמובן, ניתן לרכוש מוצרים בעלות מוזלת מאחר והם ללא מע"מ.
לרשימת החנויות המלאה בשדה התעופה, ניתן להכנס לאתר של שדה התעופה, ולתכנן מראש את השופינג ללא המע"מ שלכן.

אטרקציות ומוזיאונים

יש לי כל כך הרבה מה להגיד בנושא זה שאני לא יודעת מאיפה להתחיל.
כאשר מתכננים את הטיול ברומא, כדאי מאוד להכנס לאתרים הרשמיים של האטרקציות אליהן אתן מתכננות להגיע, מאחר וחלק מהאטרקציות והמוזיאונים סגורים ביום ראשון, וחלק סגורים ביום שני. מבלבל, אני יודעת, אבל בגלל זה אני מציעה לכן לתכנן את הטיול מראש ולא להסתמך על כך שהכל יהיה פתוח בהתאם לספונטניות שלכן. בנוסף, ישנם מקומות אליהם לא ניתן להכנס ללא כרטיס שנקנה מראש באתר האינטרנט הרשמי של המקום, וישנם מקומות שהכניסה אליהם מתואמת מראש לפי תאריך ושעה. כמו כן, מומלץ להכנס מראש לאתר של ROMA PASS בכדי לראות באילו מהאטרקציות אליהן אתן מתכננות להגיע ניתן להכנס בחינם, והיכן ניתן לקצר את התור. 

כשתכננתי את החופשות שלנו ברומא, קודם כל הכנתי רשימה של המקומות אליהם הכי חשוב לנו להגיע לפי רמת העניין, ולאחר מכן רשימה מפורטת עם האינפורמציה הבאה, לדוגמה:
 

הקולוסיאום

שעות פתיחה: בכל ימות השנה מלבד ה-1.1 וה-25.12. בין השעות 8:30 עד 16:30-19:15 (בהתאם
לתקופה בשנה הרלוונטית אליכן).
מחיר: 12 יורו, לא ניתן להכנס חינם אך ניתן לקצר את התור באמצעות ה-ROMA PASS.
ביום א' הראשון של כל חודש הכניסה חינם. הנחות נוספות באתר הרשמי.
כתובת: Piazza del Colosseo, 1 Rome.
דרכי הגעה: כאן אני ממליצה לברר באתרים השונים כיצד להגיע אל האטרקציה, לפי המיקום ממנו    
אתן מגיעות. ישנן דרכים רבות להגיע לכל אטרקציה מכל כיוון בעיר, אך כדי לא להעמיס על דף 
האינפורמציה שאתן מכינות מראש, אני ממליצה לסנן מראש את הדרכים שלא רלוונטיות אליכן,
ולכתוב רק את הדרך שתתאים לכן לפי מסלול הטיול שאתן קובעות לכן.
מה קרוב? שער טיטוס ושער קונסטנטינוס.

אני מאוד old fashion ולכן מאמינה במפה מנייר ולא במפה על מסך שצריך להגדיל ולהקטין כל הזמן, ולכן אני ממליצה בחום על השקעה בקנייה של מפה פיסית של העיר. אתן לעולם לא יודעות מתי האינטרנט יחליט לא לשתף פעולה או שהסוללה בטלפון תחליט למות. 

כל הכבוד לכן שהחזקתן מעמד – סיימנו את המדריך הכללי!
אני מודה שיצא לי ארוך ממה שציפיתי, אך רציתי לשתף אתכן בכל הידע הכללי שצברתי על רומא אחרי שלושה ביקורים בה.
מכאן והלאה, אני מזמינה אתכן להכנס אל הפוסטים הבאים והמפורטים שלי על האטרקציות המרכזיות שתמצאו בעיר, הטיול לטיבולי והמוזיאונים בהם ביקרנו.

שיהיה לכן תכנון מוצלח וחופשה מהנה במיוחד ☺

טל.

ביקרת ברומא ויש לך אינפורמציה חסרה הרלוונטית לנושא?
מוזמנת לשתף אותנו בתגובות ☺

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *